24.07.2018 - SAĞLIKTA ŞİDDET OLANCA HIZIYLA DEVAM EDİYOR - Balıkesir Karesi 8 nolu Aile Sağlığı Merkezi

İçeriğe git

Ana menü:

Haber > Siddet
Dr. Hüseyin GÜNDOĞDU
SAĞLIKTA ŞİDDET OLANCA HIZIYLA DEVAM EDİYOR!
24.07.2018

Gün olmaya ki sağlıkta şiddet yaşanmamış olsun.
Bu güzel yurdumun dört bir yanında her gün, ortalama basına yansıyan bir yaralama ve basına yansımayan ortalama günlük 30' a yakın şiddet vakası yaşanmaktadır.
-''DOKTORLAR''
-SAĞLIK MEMURLARI,
-HEMŞİRELER,
-EBELER,
-ATT'LER,
-SAĞLIK GÜVENLİK GÖREVLİLERİ,
-Ve diğer sektörlerde çalışanlar paylarına düşenden nasipleniyorlar.
Urfa'da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesi acilinde görevli Dr. Bahadır Ahmet Yalçın; Hasta yakını tarafından parke taşı ile başından yaralanarak hayati tehlike geçirmiştir. Bu durumu şiddetle kınıyorum. Artık sağlıkta şiddet sona ERSİN!
SAĞLIK BAKANLIĞI, ACİLEN CAYDIRICI ÖNLEMLERİ, UYGULAMAYA BEKLEMEKSİZİN KOYMALIDIR. Örneğin; Avusturalya Sağlık Bakanlığı ''Eğer bir doktora, hemşireye ya da sağlık çalışanına saldırmanın olağan olduğunu düşünüyorsan, bunu tekrar düşünmen için sana içeride 14 yıla kadar zaman veriyoruz!'' şeklinde Sağlık kuruluşlarında uyarılar yapmışlar. Sosyal Medya da paylaşılmaktadır.
Dünyanın en kutsal mesleği olarak adlandırılan HEKİMLİK neden bu duruma maruz kalıyor?

-O KADAR ÇOK NEDEN SAYABİLİRİZ Kİ ;
-Ülkemizde uygulanan popülist sağlık politikaları mı?
-Sağlık çalışanlarının, meslektaşlarına ve mesleklerine sahip çıkmamaları mı?
-Meslek Örgütlerinin ve sendikaların, mesleki özlük haklarımıza yeterince sahip çıkmamaları mı?
-Sağlık Bakanlığı; SABİM, 187 gibi şikayyet hatları ile yalan-gerçek demeden, sağlık çalışanı hakkında gelen şikayyetleri işleme alınması mı?

BU DURUMU BİRAZ AÇARSAK ;
Bu kutsal mesleği icra eden her meslektaşımın, büyük özveri ile çalıştığını hiçbir zaman unutmayınız. Bu konuda çok iddialıyım; mesleğimizin kutsallığını ve zorluklarını göz önüne aldığımızda, özveri ve empati yaparak hizmet bu kadar üreten başka bir meslek grubu tanımıyorum.Çünkü sağlıktan bir haber olan bir kişi bile,HİPOKRAT yemini ettiğimizi bizlere anımsatmaktan geri kalmazlar. Bu şunu gösteriyor; madem bu mesleği icra ediyorsun, öyleyse zorluğuna katlanacaksın gibi bir YANLIŞ algı oluşturmaktadır.

Yoksa bizim ne haddimize, bu mesleği bu kadar yüceltmeye, zaten gereğince yüce bir meslek gurubudur. Bizler çok iyi biliyoruz ki hizmet üreten tüm meslekler saygıyı hak ederler.
-Sağlık bakanlığı başta olmak üzere tüm kamu kurumları, çalışanlarını korumak ve güvenli bir ortamda hizmet üretmesini sağlamalıdır.

-Nasıl mı?
-Eğer ortada bir yanlış, ya da ihmal varsa ya da bundan şüphe ediliyorsa yapılan bu şikayyet, objektif bir şekilde değerlendirilmelidir.Gerçeği yansıtıyorsa; şikayyet edilen çalışan hakkında gerekli cezai müeyyide uygulanmalıdır.
Gerçeği yansıtmıyorsa; bu durumda da şikayeti yapan kişi hakkında da gerekli cezai müeyyide uygulanmalıdır.
Bu durum; özellikle asılsız şikayyetleri önlemede bir seçenek olabilir. Ayrıca bu kişilere uygulanacak ağır cezalar sayesinde; hem gereksiz bu mercilerin zamanını almayacaktır, hemde sağlık çalışanı haksız bir iftira ile soruşturma yaşamamış olacaktır. En önemlisi hizmet sekteye uğramamış olur.
-Bu uygulama sağlık çalışanı ya diğer kurum çalışanlarını memnun edeceği aşikkardır. Sonucunda daha nitelikli hizmet ve de vatandaşın memnuniyetini artıracaktır.
-Bu konuda Milli Eğitim Bakanını kutlarım. Öğretmenlerin şikayyet hattının ne kadar gereksiz olduğunu fark edip, uygulamadan kaldırıldığı için, bu uygulamayla vatandaştan olumlu tepki alındığını da paylaşmak isterim.
Aynı uygulamayı Sağlık Bakanlığı ve diğer Bakanlıklardan da bekliyoruz. Çalışanlar kendilerini kovmak zorunda kalmadan güvenli bir ortamda hizmet verebilirse hastaya daha faydalı olur. O zaman iki tarafta mutlu olur.
Çalışanlarımızın işlerini kolaylaştıralım ki, karşılığında daha fazla nitelikli hizmet alabilelim.

UNUTMAYINIZ !!!!!
Karşınızdakinin bir can olduğunu, Nasıl ki sizin canınız kıymetli ise, çalışanların canları da bizler için kıymetli olduğunu tekrar unutmayalım !!!
Huzurlu ve güvenli ortamlarda çalışmak dileğiyle……
Hoşgörüyle kalınız!!!!!!!!

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön